Wszystko co musisz wiedzieć o Dmuchanych Ściankach Wspinaczkowych!

Ostatnio na forum pojawił się dość interesujący wpis odnośnie ścianki wspinaczkowej i wymogów jej dotyczących. Został on niestety mało wyjaśniony, dlatego warto było go zagłębić, aby każdy z Was wiedział co i jak 😊 Jako były instruktor parku linowego wiem z doświadczenia, że nawet najwięksi twardziele będąc 10 metrów nad ziemią mają galaretowate nogi, ponieważ upadek z takiej wysokości może być tragiczny w skutkach, dlatego świadome i odpowiedzialne działanie powinno być dla nas kluczowe.

Dmuchana Ścianka wspinaczkowa – Priorytet to wyszkolona obsługa!

Jeśli tutaj jesteś to przypuszczam, że dmuchana ścianka do wspinaczki jest Tym co Cię interesuje, a nie budowa klasycznej ścianki wspinaczkowej, którą montuje się w pomieszczeniach. Jeśli szukasz tego drugiego to skontaktuj się z firmami, które się w tym specjalizują i zrób to z ich pomocą mądrze i bezpiecznie.

Niezależnie jednak, która wersja chodzi Ci po głowie, to właśnie przeszkolona obsługa po kursach instruktora wspinaczki powinna być dla Ciebie obowiązkowym punktem. Dla dobra swojego i innych bez spełnienia tego warunku nawet nie myśl o zakupie dmuchanej ścianki wspinaczkowej. Lepiej odpuścić, i spokojnie wynajmować sobie dmuchańce na imprezy domowe niż ryzykować życie innych osób, a gdy coś się stanie pluć sobie w brodę.

Asekuracja na dmuchanej ściance wspinaczkowej

Tak jak na każdej atrakcji powiązanej z wysokością jako właściciele atrakcji powinniśmy zapewnić przeszkoloną obsługę, która będzie umiała zachować spokój i zimną krew w sytuacji, gdy ktoś kilka metrów nad ziemią opadnie z sił lub zasłabnie. Kluczem jednak do wszystkiego jest odpowiednia asekuracja osoby, która się wspina.

Na ściankach wspinaczkowych wykorzystuje się do tego asekuracje na „wędkę”. Jest to rodzaj asekuracji, gdzie uczestnik jest przywiązany do liny, a nasz asekurant ma za zadanie przez przyrząd asekuracyjny „wybierać” ową linę. Jest to bezpieczny sposób zabawy na ściankach dla osób, które mają odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Potrzebny sprzęt

Przeszkolona obsługa to jedno, jednak równie ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Jadąc na event ze ścianką wspinaczkową powinniśmy zaopatrzyć się w minimum 2 uprzęże. Jedna z nich powinna być przystosowana dla rozmiaru obsługiwanych klientów, a druga dla instruktora, który będzie odpowiedzialny za atrakcję.

Oprócz uprzęży i lin potrzebujemy również HMS czyli inaczej karabinek oraz kubek, który pozwoli w bezpieczny sposób odbierać linę od uczestnika, a w przypadku jego nagłego opadania znacząco spowolni lub całkowicie zatrzyma go w powietrzu.

Istnieją 3 rodzaje kubków: podstawowy, półautomatyczny i automatyczny blokują linę w momencie odpadnięcia partnera, dlatego gorąco je polecam!

Odpowiednie uprzęży i sprzęt znajdziemy w specjalistycznych sklepach alpinistycznych, gdzie uzyskamy również porady co będzie dla nas najlepsze. W ich wyborze nie należy jednak oszczędzać i powinniśmy wybrać dobrej jakości sprzęt.

Dmuchana ścianka wspinaczkowa – jako oddzielna atrakcja

Takie ścianki to świetna atrakcja dla dzieci jak i dorosłych. Ich przepustowość nie jest duża, ale robią wrażenie i stanowią bardzo ciekawą atrakcje. Na atrakcjach tego typu polecamy, aby maksymalnie w jednym czasie bawiły się 2 osoby po przeciwległych stronach atrakcji.

Warto pamiętać, aby atrakcja oprócz wysokości zapewniała sporo miejsca w razie ewentualnego upadku. Dla ścianki o 8 metrach wysokości polecamy dmuchaniec o średnicy 8 metrów.

Warto również pomyśleć o różnego typu uchwytach, które będą stanowić swoisty poziom trudności. W ściankach, które robimy dla naszych klientów występują standardowe uchwyty w formie wystających klocków, poziomych lin oraz lin pionowych. Warto przygotować przeszkody w taki sposób, aby zarówno dzieci jak i dorośli czerpali z nich radość

Ścianka wspinaczkowa jako część atrakcji

Inaczej rzecz się ma w przypadku ścianki wspinaczkowej, którą umieścimy w dmuchańcu. Jej wysokość jest przeważnie dużo niższa niż w przypadku oddzielnych urządzeń, dlatego nie jest wymagane specjalne przeszkolenie ani dodatkowe zabezpieczenia.

Uważam też, że nie ma potrzeby robienia ścianki wspinaczkowej wyższej niż 1,5 metra licząc od poduszki w środku atrakcji. W naszej wypożyczalni dmuchańców funandplay.pl taki rozmiar sprawdza się doskonale. Zachowuje on równowagę pomiędzy świetną zabawą, a bezpieczeństwem.

Warto jednak uczulić obsługę atrakcji, aby zwróciła szczególną uwagę na dzieci bawiące się przy ściance.

Dodatkowo na ściankach tego typu sugerujemy uchwyty tylko w formie wystających grzybków. Są one dużo bardziej bezpieczne niż liny.

Inne typy ścianki wspinaczkowej

Dmuchana ścianka wspinaczkowa ma wiele wariantów i warto przeanalizować, który w naszym przypadku będzie najlepszy. Oprócz dmuchanych wersji na rynku można znaleźć także wersje wykonaną z tworzywa, która przeważnie jest w formie wysokiego prostokąta. Zachowuje ona większą stabilność niż dmuchana i jest na pewno mniej narażona na braki napięcia.

Inną opcją i o stokroć bardziej bezpieczną są ścianki wspinaczkowej na przyczepce, które działają na zasadzie bieżni. Porusza się ona do przodu, a jeśli uczestnik nie nadążą ze wspinaczką to jego nogi w końcu dotkną podłoża. Sam uczestnik także jest o wiele niżej od podłogi niż w standardowej ściance wspinaczkowej, dlatego nie są wymagane w tym przypadku żadne uprawnienia, a zabawa uważam, że jest o wiele bardziej bezpieczna. Oczywiście bezpieczna dla ludzi bawiących się. My jako właściciele firm musimy najpierw przeżyć zawał spowodowany zobaczeniem ceny takich urządzenia 😉

Dowiedziałeś się czegoś z tego wpisu? W innych też znajdziesz wiele cennych informacji! Zapraszamy do lektury! 😊

 

WIĘCEJ
WPISÓW NA BLOGU

Nie wiesz co wybrać?

Potrzebujesz pomocy?

Zostaw nam swój numer, oddzwonimy.