Dmuchane zjeżdżalnie i dmuchane zamki to doskonała atrakcja na festyny, urodziny czy imprezy plenerowe. Jednak, jak każdy sprzęt używany na świeżym powietrzu, są narażone na zmienne warunki pogodowe.
W przypadku dmuchańcy deszcz może stanowić poważny problem, a jeśli nie wiemy, jak właściwie zabezpieczyć dmuchańca i jak postępować, gdy już zamoknie to będziemy pogrzebani! ☹
W tym artykule wyjaśnimy, jak chronić dmuchane zjeżdżalnie i zamki przed wilgocią oraz co zrobić, gdy spotka nas nagła ulewa, a w naszym dmuchańcu nagle znajdą się setki litrów wody.
Spis treści
Czy dzieci mogą bawić się podczas deszczu?
Jak zabezpieczyć dmuchańca przed deszczem?
Co zrobić, gdy dmuchana zjeżdżalnia zmoknie?
Jak prawidłowo osuszyć dmuchany zamek?
Najczęstsze błędy i ich konsekwencje
Najlepsze praktyki konserwacji i przechowywania dmuchańców
1. Czy dzieci mogą bawić się podczas deszczu?
Deszcz na dmuchańcu powoduje, że dzieci są zwyczajnie mokre po skorzystaniu z niego. Odpowiedzialni rodzice niechętnie wpuszczą swoje pociechy na takiego dmuchańca. Dodatkowo mokry dmuchaniec to o wiele większe prędkości zjazdu co może powodować ryzyko kontuzji i niebezpiecznych sytuacji.
Dlatego niezależnie ile wynosi temperatura na dworze, jeśli dmuchaniec nie jest przeznaczony do użytku z wodą (dmuchańce wodne to inna kategoria dmuchanych atrakcji) gorąco sugerujemy najpierw wysuszenie go, a dopiero później korzystanie z niego przez użytkowników.
2. Jak zabezpieczyć dmuchańca przed deszczem?
Najlepszym sposobem ochrony dmuchanych zamków i zjeżdżalni przed deszczem jest profilaktyka. Przed rozpoczęciem imprezy warto sprawdzić prognozę pogody i mieć przygotowany plan awaryjny. Jeśli prognoza pogody mówi nam, że istnieje 99 procentowe prawdopodobieństwo, że od 13 do 22 będzie padał deszcz, a nasz wynajem trwa od 14 do 18 to warto porozmawiać z organizatorem, czy nie lepiej przełożyć rozstawienie dmuchańca na inną imprezę / inny termin.
Wartą przemyślenia opcją jest przygotowanie plandeki, którą szybko nakryjemy dmuchańca gdy zacznie padać. Jest to często stosowane rozwiązanie, ponieważ mimo że nie ochroni ono w stu procentach atrakcji przed zamoknięciem to w znaczący sposób ograniczy ilość wody, która zmoczy nasz dmuchaniec.
3. Co zrobić, gdy dmuchana zjeżdżalnia zmoknie?
Jeśli jednak nie udało się uniknąć deszczu i dmuchana zjeżdżalnia zmokła, a przed dmuchańcem czeka już kolejka dzieci, które chcą z niego skorzystać Twoim zadaniem jest jak najszybsze wysuszenie jej.
Jeśli dmuchawa od dmuchanego zamku została wyłączoną podczas ulewy (gorąco to sugerujemy) i schowana przed deszczem to w pierwszej kolejności należy ją podłączyć i nadmuchać atrakcje. Dzięki temu już podczas pompowania bardzo dużo wody spłynie poza dmuchaniec.
Pamiętaj! Atrakcje suszymy zawsze z podpięta i działającą dmuchawą! Ogromnie usprawni Ci to suszenie. Gdy atrakcje już się napompuje należy w pierwszej kolejności usunąć kałuże wody (tak, po ulewie będziesz miał kałuże wody w dmuchańcach). Możesz to zrobić „wydeptując” wodę stopami od miejsc, gdzie stoi woda do wejścia na atrakcje lub użyć do tego wiaderek. Pamiętaj również, aby ściągnąć buty, skarpetki i podwinąć spodnie 😊
Gdy usuniesz wielkie skupiska wody zabierz w ruch mopy i ścierki. Dzięki nim doprowadzisz dmuchańca do użyteczności na już, czyli do stanu gdzie można używać (bo jesteś na evencie), ale gdzie dmuchaniec nadal jest mokry wewnątrz.
4. Jak prawidłowo osuszyć dmuchany zamek?
Nawet jeśli udało Ci się wysuszyć dmuchaniec w taki sposób, że dzieci ponownie na nim się bawiły to po dużej ulewie na 100% woda nadal będzie w środku atrakcji, a Twoim zadaniem jest pozbycie się jej. 😊
Pamiętaj więc o tym, aby jak najszybciej po takim wydarzeniu (najlepiej następnego dnia) rozłożyć ponownie dmuchańca, napompować go i usunąć tą wodę. Jeśli atrakcja działa standardowo na jednej dmuchawie 1,8 kW to podczas suszenia jej proponujemy użycie dwóch – każdej o mocy 1,8 kW. Pozostaw jednak otwarty jeden wylot powietrza, przez który będziesz mógł wejść do środka dmuchańca i wyczyścić wodę, która będzie w nim zalegała.
Dodatkowym sposobem ułatwienia sobie pracy jest podłożenie czegoś na przód atrakcji (coś, co będzie bezpieczna dla dmuchańca) i stworzenie delikatnego skosu. Dzięki temu skierujemy wodę z całego wnętrza dmuchańca na jego tył. Pozwoli nam to w łatwy sposób wyczyścić całą wodę ze środka atrakcji.
Korzystna dla nas będzie również wysoka temperatura oraz słońce. Tak więc im cieplej, tym lepiej. Dmuchaniec w takiej pogodzie wysycha znacznie szybciej, a wilgoć, która utrzymuje się w środku znika bardzo szybko.
Jeśli pogoda zamiast 30 wynosić bliżej ma do 5 stopni, a słońce nam nie pomaga to warto zastanowić się nad użyciem nagrzewnic powietrza. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że dmuchaniec w środku również będzie suchy, a na następnym evencie nie spotka nas śmierdząca niespodzianka.
Pamiętajmy, że osuszanie na słońcu, czy to za pomocą nagrzewnic może potrwać kilka godzin. Warto to jednak robić i dopiero po upewnieniu się, że dmuchaniec jest suchy spakować go. Pozostawianie atrakcji mokrych znacząca zmniejsza ich żywotność.
5. Najczęstsze błędy i ich konsekwencje
Jednym z najczęstszych błędów jest zwijanie mokrego dmuchańca bez wcześniejszego osuszenia. Wilgoć wewnątrz struktury sprzyja powstawaniu pleśni, co skraca żywotność sprzętu i sprawia, że jest mniej atrakcyjny dla klientów, a w dodatku śmierdzi ☹
Jeśli zostawisz takiego dmuchańca na tydzień to tragedii nie będzie (chociaż delikatny smrodek może się pojawić 😊). Jeśli jednak zostawisz go załóżmy od października do kwietnia to lepiej wzywaj księdza. Nie wiemy co w nim się zalęgło.
Innym problemem i błędem jest przechowywanie dmuchanych zjeżdżalni i zamków w miejscach o dużej wilgotności lub na dworze. Dmuchaniec nie musi być przechowywany w ciepłym, ogrzewanym pomieszczeniu. Najważniejsze, aby było w nim sucho.
Sugerujemy przy dmuchańcu położyć również kilka pojemników z trutką na gryzonie. Niestety, ale one też stanowią zagrożenie dla naszych atrakcji.
6. Najlepsze praktyki konserwacji i przechowywania dmuchańców
Aby dmuchane zjeżdżalnie i zamki służyły przez długi czas, warto szczególną uwagę przykładać do tego, aby było one zwijane suche.
Najważniejsze, aby po ostatnim użyciu, czyli na koniec sezonu wysuszyć ją na wiór. Jeśli pogoda za oknem nie pozwala już nam tego zrobić na dworze to koniecznie wynajmij hale, lub inne pomieszczenie, gdzie będziesz mógł wygodnie to zrobić. Wysusz ją tam, wyczyść z brudu. Sprawdź ją pod kątem uszkodzeń i przygotuj na kolejny sezon.
Podsumowanie i wskazówki
Dmuchane zjeżdżalnie i zamki to inwestycja, która może przynieść duże zyski, ale wymaga odpowiedniej troski. Kluczowe jest zabezpieczenie przed deszczem, szybkie reagowanie w przypadku zamoczenia oraz prawidłowe osuszanie i przechowywanie. Przestrzeganie tych zasad pozwoli cieszyć się dmuchańcami przez wiele sezonów i zapewni bezpieczeństwo ich użytkownikom. Chcesz uzyskać więcej informacji w tym temacie sprawdż Nasz film w serwisie YouTube klikając tutaj!
Zobacz nasze atrakcje dostępne "OD RĘKI!"
Szukasz dmuchanych atrakcji?
*Oddzwonimy w 15 minut.